Світ трьох імперій: як США, Росія та Китай можуть розділити планету на сфери впливу.
вчора, 03:20
385

Журналіст
Шосталь Олександр
вчора, 03:20
385

Гіпотетична карта світу, яку опублікував Newsweek, показує можливий поділ планети на сфери впливу між США, Росією та Китаєм. Згідно з картою, Гренландія та Канада потрапляють під вплив Сполучених Штатів, тоді як Росія може підкорити собі всі європейські держави, включаючи Туреччину.
Весела Чернєва, заступниця директора Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR), порівнює сучасну ситуацію щодо російсько-української війни з Ялтинською конференцією 1945 року, коли великі держави вирішували майбутнє Східної Європи без участі самої Європи. Вона наголошує, що рішення про майбутнє України без самої України є також рішенням про майбутнє Європи без самої Європи.
Професор Стефан Вольф з Бірмінгемського університету вважає, що відмова президента Трампа надати Україні гарантії безпеки нагадує політику умиротворення Адольфа Гітлера під час Мюнхенської конференції 1938 року. Він вважає, що в баченні Трампа світ - це місце, де великі держави розділяють сфери впливу, не втручаючись у справи одна одної.
За словами Чернєвої, політика адміністрації Трампа може призвести до того, що Східну Європу залишать на произвол, що викликає занепокоєння з огляду на зростаючий вплив Росії на внутрішню політику країн цієї регіону. На її думку, Росія намагається підірвати демократію у Східній Європі і спонукати суспільства до нового консенсусу, що зараз, в епоху Трампа, є дуже зручним.
Політика Росії останніми місяцями стала об'єктом протестів і виборів в декількох країнах Східної Європи. Прозахідні політики звинувачують Москву втручання у референдум ЄС і президентські вибори в Молдові. У Румунії навіть зняли з президентських перегонів проросійського кандидата.
Центральна Азія може стати зоною суперництва між Росією та Китаєм. Монголія залежить від Росії щодо постачання палива і електроенергії, а від Китаю - щодо інвестицій у гірничодобувну промисловість. Перший закордонний візит Сі Цзіньпіна після пандемії був до Казахстану, чий лідер виступив проти російського вторгнення в Україну.
За прогнозами Newsweek, на Західній півкулі домінуватиме Трамп. Він прагне приєднати до США Гренландію, контролювати Панамський канал і навіть перейменувати Мексиканську затоку, втілюючи свою філософію "Америка понад усе". Однак Трамп може зіткнутися з протидією Китаю в Латинській Америці.
Якщо Москва не домовиться зі США щодо війни в Україні, її залежність від Китаю зростатиме. Проте після активізації Трампом торговельної війни з Китаєм, Сі Цзіньпін може піти на економічне наближення з Європою, що потенційно послабить позиції Путіна.
Питання Тайваню залишається відкритим. За словами Вольфа, Китай ще не готовий до силового захоплення острова, оскільки є інші спірні території в Південнокитайському морі, зокрема Філіппіни, де може знадобитися втручання США. Проте можуть бути неофіційні домовленості, коли китайці тиснуть, а США не втручаються, що фактично визнає, що Південнокитайське море - територія Китаю.
Також варто згадати, що президент Зеленський закликав Трампа відвідати Україну перед прийняттям рішень.
Читайте також
- Екс-глава MI-6 закликав Британію "прокинутися" через погрози Путіна
- Дипломат пояснив, за якої умови Росія може припинити бойові дії
- Китай шукає іноземних інвесторів на тлі загострення торгових відносин із США