НАРОДЖЕННЯ Євромайдану

Коріння Євромайдану

Євромайданом прийнято називати масштабні акції протесту 2013-2014 років, що відбувалися в Україні та на підтримку народу України в інших країнах. Протестувальники вийшли на вулиці 21 листопада 2013 року, коли за кілька днів до Вільнюського саміту східного партнерства Кабінет міністрів України вирішив призупинити процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Розпорядження про це було офіційно оприлюднено прем'єр-міністром України Миколою Азаровим.

Відмова уряду від європейського курсу, який асоціювався в українців з поліпшенням якості життя, перетворенням країни, став останньою краплею, в основному для молодого покоління, студентів, яка змусила їх вийти на вулицю після першого ж заклику.


Але було б наївно вважати, що Євромайдан став лише відповіддю на рішення Кабміну відмовитися від євроінтеграції. Майдан – це загальний показник стану суспільства в конкретно взятій країні. В Україні він був викликаний тотальною корупцією, соціальною нерівністю, свавіллям правоохоронних органів, тиском на бізнес, загальною політикою "закручування гайок" владою тощо.

Перші ластівки цих проявів вже мали місце на території України. Але викликані вони були проявом загальних проблем в окремих випадках, а саме: у Врадіївці – із зґвалтуванням жінки міліціонерами, справою Оксани Макар в Миколаєві або з будинком вчительки у Києві. Крім того, опозиція провела по країні локальні акції протесту та перевірила готовність людей до протестів.

Рост протестных настроений в обществе фиксировался многими социологами. Как отмечали специалисты, "в сравнении с октябрем 2012 года, количество людей, готовых выходить на улицы, выросло на 5% и значительно уменьшилось количество тех, кто точно не собирается протестовать, - с 51 до 36%". Зростання протестних настроїв у суспільстві фіксувалося багатьма соціологами. Як відзначали фахівці, "у порівнянні з жовтнем 2012 року, кількість людей, готових виходити на вулиці, зросла на 5% і значно зменшилася кількість тих, хто точно не збирається протестувати, – з 51 до 36%".


Скептики і Росія заявляють, що Майдан – "справа рук Заходу".

Історія може пояснити це історичною пам'яттю та високою політичною активністю суспільства. Для суспільства, де відбулася "Революція на граніті", акція "Україна без Кучми", "Помаранчева революція", "Податковий майдан" і тисячі інших акцій, вийти на вулицю і "помайданити" зовсім не важко. Це з одного боку. З іншого, розчарування попередньою революцією, провал протестів 2010 року вимагали дійсно важливої причини для нового "бунту".

Міністр внутрішніх справ
Віталій Захарченко
в інтерв'ю
"Комсомольській правді"
"Тільки за останні два роки в країні зафіксовано 328 тис. масових заходів, в яких взяли участь понад 100 млн осіб. І в багатьох випадках порядок забезпечували саме підрозділи "Беркута" і внутрішні війська".

Описание картинки 1

За твердженням BBC, вперше слово "Євромайдан" використовували 21 листопада в соціальній мережі. Відразу хештег #Євромайдан потрапив у тренди Twitter. До 22 листопада його використали понад 21 тис. разів, коли акції вже проводилися в Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Ужгороді та Львові.

Під час "Помаранчевої революції" важливу роль у координації та організації протестувальників зіграли мобільні телефони. В умовах контролю інформаційного простору з боку влади за допомогою SMS вдалося зібрати велику кількість людей. Підняти людей на акції протесту у 2013 році допомогли соціальні мережі. Twitter і Facebook швидко рознесли інформацію про громадські акції. Всього за кілька годин на Майдані зібралося близько 1,5 тис. осіб.

Увечері 21 листопада, незабаром після оприлюднення рішення уряду щодо призупинення процесу підготовки до підписання угоди про асоціацію України з ЄС, в соціальних мережах почали поширюватися заклики вийти на акції протесту. Зокрема, відомий журналіст Мустафа Найєм близько 20:00 розмістив у Facebook повідомлення із закликом вийти на мітинг у Києві.

Перша акція розпочалася на Майдані Незалежності у Києві приблизно о 22:00. На мітинг зібралося від 1 до 2 тисяч осіб. Сюди прийшли журналісти, громадські активісти та прихильники євроінтеграції. Пізніше підійшли опозиційні політичні лідери Віталій Кличко, Олег Тягнибок та Арсеній Яценюк, Юрій Луценко з дружиною, Олесь Доній, В'ячеслав Кириленко, Андрій Шевченко, Андрій Парубій, Микола Катеринчук і деякі народні депутати. На Майдані також виступили Володимир Кличко, Юрій Левченко, Валерій Чалий та інші громадські діячі.

 • Описание картинки 1
 • Описание картинки 2
 • Описание картинки 3
 • Описание картинки 4
 • Описание картинки 1
 • Описание картинки 2
 • Описание картинки 3
 • Описание картинки 4
 • Описание картинки 1
 • Описание картинки 2
 • Описание картинки 3
 • Описание картинки 4
 • Описание картинки 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13

Люди вийшли на Майдан з прапорами ЄС, висловлюючи обурення рішенням Кабміну зупинити євроінтеграцію. Того ж вечора народилося гасло: "Україна – це Європа!". Мітингувальники пройшли колоною до Адміністрації президента, однак вулиця Банкова виявилася перекритою автобусами із силовиками. Після цього мітингувальники повернулися на Майдан. Лідери опозиції закликали людей розійтися на ніч по домівках і вийти наступного вечора, але мітингувальники вирішили залишитися на ніч. Арсеній Яценюк закликав людей вийти в парк Шевченка 24 листопада на мітинг. На Майдані з трибуни виступає "голос Помаранчевого Майдану" 2004 року Євген Ніщук. Починають звучати заклики до революції.

Крім того, 21 листопада демонстрації за відновлення підготовки до підписання Угоди відбулися в Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Вінниці, Кіровограді, Луцьку, Чернівцях, Ужгороді, Житомирі, Рівному, Хмельницькому, Харкові, Донецьку. За словами Найєма, 21 листопада приймається рішення збиратися щодня аж до Вільнюського саміту 28-29 листопада, під час якого планувалося підписати Угоду про асоціацію. Увечері 21 листопада Окружний адміністративний суд Києва у відповідь на звернення Київської міської держадміністрації постановив заборонити під час проведення мирних масових акцій встановлення на Майдані Незалежності, вулиці Хрещатик та на Європейській площі малих архітектурних форм: наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних, з 22 листопада 2013 року по 7 січня 2014 року.

Наступного дня, 22 листопада, кількість людей на мітингу в Києві досягла 5 тисяч осіб, в інших містах (Одесі, Вінниці, Миколаєві, Донецьку, Кривому Розі, Сумах, Харкові та Чернівцях) не перевищувала 500-700 осіб. У Миколаєві "Беркут" спробував розігнати мітинг, зав'язалися бійки. У Львові на вулиці вийшло близько 3 тисяч осіб, переважно студенти. Перед ними виступив мер міста Андрій Садовий, який висловив солідарність із протестувальниками.

22 листопада почався інтернет-наступ на Євромайдан: на сторінках соціальних мереж з'являються запрошення нібито від організаторів Євромайдану взяти участь у масовці за гроші, а прес-служба "Удару" заявляє про хакерську атаку на сайт партії.

Початок протестів на Євромайдані співпав з 9-ю річницею Помаранчевої революції. Саме 22 листопада 2004 року розпочалася кампанія протестів, мітингів проти фальсифікацій результатів президентських виборів 2004 року. Крім того, 23 листопада 2013 року в Україні відзначали День пам'яті жертв голодоморів.

Лідер парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявляє про намір провести 24 листопада мітинг на підтримку влади, однак того ж дня спростовує свої слова, аргументуючи це "небажанням розхитувати ситуацію".

А ось опозиція вирішила скликати на неділю мітинг. Акцію назвали "За європейську Україну". Вночі 23 листопада партійні активісти опозиції почали облаштовуватися на Європейській площі.

23 листопада зростає напруга перед запланованим мітингом. Київська влада нібито для встановлення новорічної ялинки задіює спецпідрозділ "Беркут", який відтісняє демонстрантів на інший бік Майдану. Також сутички з правоохоронцями відбуваються на мітингу в Миколаєві. В інтернеті збільшується кількість закликів взяти участь за гроші в масовці на мітингах – як "за" підписання угоди з ЄС, так і "проти" ЄС і підвищення цін на газ. Також поширюються повідомлення про збір "масовки" з регіонів, зокрема, з Миколаєва і Донецька. На Майдані зафіксували молодиків у спортивних костюмах, очікується розгін мітингу.

Описание картинки 1

Саме 21 листопада православна Церква відзначає день архангела Михайла. За Біблією, саме архістратиг Михайло першим повстав проти сатани та інших занепалих янголів, очолив битву і скинув їх з неба. Як пише митрополит Макарій, Михайла вважають покровителем усіх вірних Богу людей, які виступають проти сил зла. Архістратиг Михайло є покровителем Києва. Його скульптура встановлена на Майдані Незалежності. У правій руці Михайло тримає вогняний меч.
22 листопада на Майдані з'явився народний депутат Петро Порошенко з дружиною Мариною. "Сьогодні завдяки людям з'явилася надія", - заявив він. Через півроку його буде обрано п'ятим президентом України.

Четвертий президент України Віктор Янукович зробив спробу пояснити паузу в підготовці до підписання Угоди. У телефонній розмові з президентом Литви Далею Грібаускайте він заявив, що Україна призупинила цей процес через економічний тиск і шантаж з боку Росії.
Йовита Нялюпшене,
радник президента Литви:

"Україна не встояла перед економічним тиском і шантажем. Їй погрожували обмежити імпорт товарів до Росії, особливо компаніям зі сходу України, де сконцентрована основна частина промисловості, в якій зайняті сотні тисяч людей. Вважається, що Україна зазнає мільярдних збитків. Такі причини свого рішення назвав президент Янукович під час телефонної розмови з президентом цього тижня".

23 листопада на Майдані з'являється співачка Руслана, яка у підсумку стане обличчям і спікером цивільного сектора Євромайдану, делегатом маніфестантів за кордоном. Співачка чергувала на Майдані ночами, розважала жителів наметового містечка, виконувала гімн України. Руслана відмовилася пов'язувати себе з політичною діяльністю, не бажала вступати до керівних структур НО "Майдан".


НАВЕРХ